משפטים שאסור להגיד לילדים

המערכת ע"י ב-17 באוגוסט 2017
אסור להגיד לילדים

כשאנחנו נולדים, ההורים שלנו הם כל מי שיש לנו ואין לנו אף אחד אחר מלבדם. ההורים שלנו הם האנשים שאליהם אנחנו פונים כשאנחנו צריכים עזרה, שאנחנו סומכים עליהם, ושאנחנו יודעים שהם ישמרו עלינו בטוחים. אבל לפעמים גם הורים עושים טעויות.

בגילאים צעירים אנחנו לא מסתכלים על ההורים שלנו רק כעל בני אדם, אלא כעל יותר מזה. אנחנו מסתכלים עליהם כאל היוצרים האחראיים שלנו וכל דבר שהם אומרים או עושים הוא בעל משמעות רבה עלינו ועל בניית האופי שלנו גם לשנים רבות. לכן חשוב שאתם, בתור הורים, תהיו מאוד זהירים עם הדרך בה אתם מדברים ומתנהגים מול ואל הילדים שלכם.

אם אתם תהיו אנשים כעוסים ותריבו ביניכם (ההורים) הרבה מכך יעבור לילדים, גם בגילאים הצעירים וגם כשהם יגדלו. אבל לכעוס או לריב זה דבר שמאוד ברור שהוא לא טוב, אבל מה עם טעויות שאתם לא יודעים שאתם עושים? הנה כמה דוגמאות שייעצו פסיכולוגים מומחים להימנע מהן.

תפסיק לבכות עכשיו!

למרות שאין סיבה לבכות, אל תגרמו לילד שלכם להרגיש רע עם עצמו עוד יותר. הם לא יכולים לשלוט ברגשות שלהם והם רשאים להרגיש איך שהגוף שלהם בוחר. אם תגרמו להם להרגיש שלבכות זה דבר רע, הם יכולים לגדול ולהדחיק את הרגשות שלהם וזה לא דבר בריא. במקום "תפסיק לבכות", נסו להגיד משהו כמו "זה בסדר לבכות, אבל אתה צריך להבין מה עשית לא בסדר."

אני מאוכזב ממך!

בדרך כלל שכהורים משתמשים במשפט הזה, הילדים כבר בכל מקרה עצובים ומבואסים מהדבר שהם עשו. בדרך כלל יש להם כבר את החרטות שלהם במצב שבו ההורה מאוכזב, אבל להגיד להם את זה רק יגרום יותר נזק. במקום להגיד שאתם מאוכזבים מהם, נסו לדבר איתם על המצב ולהבין מה גרם להם לעשות את זה ואיך אפשר שזה לא יקרה שוב.

אתה לא __ מספיק!

לא משנה מה, אל תגרמו לילדים שלכם לחשוב שהם לא מספיק טובים במשהו. לא אמיצים מספיק, לא מקשיבים מספיק, לא חרוצים מספיק ולא כל דבר אחר… ילדים ששומעים הרבה דעות שליליות עליהם יקבלו דימוי עצמי נמוך ויש לכך השפעה עצומה לעתיד שלהם. במקום "אתה לא מספיק…" תגידו "אתה חכם (או כל דבר אחר) מספיק, בוא נעבוד על זה ביחד כדי שתנצל את מלוא הפוטנציאל שלך".

בנים \ בנות לא מפחדים\ות

כן הם כן. בדומה לעניין הבכי, אל תגרמו לילד שלכם שרגש שיש לו, שהוא לא בהכרח רע כמו שנאה או כעס – הוא באמת דבר רע. זה בסדר לפחות, זה דבר מאוד חשוב שמונע בעדנו לעשות דברים מסוכנים, ואם לומר את האמת, גם אתם ההורים מפחדים לעתים קרובות מהרבה דברים. החוכמה היא להסביר לילד שזה בסדר לפחות, אך להיות אמיץ זה להתגבר על הפחד וכמובן שתיתנו לו עצות כיצד להתגבר על הפחד או כיצד להתמודד עם הדבר שממנו הם מפחדים.

אתה חסר תועלת!

נשמע מוזר שאנשים משתמשים בביטוי הזה, נכון, אבל זו עובדה. הורים רבים מורידים את הביטחון העצמי של הילדים שלהם כשהם מרעיפים עליהם את האכזבות שלהם. גם אם הילד נכשל בדבר מאוד פשוט, אף אחד לא מושלם וצריך לעזור להם להתמודד, להתחזק, ואולי להצליח יותר טוב בפעם הבאה.

ילד רע!

תמיד תזכרו שלא משנה מה הילד עושה, זה לא הוא אלא המעשים. לכל הילדים יש פוטנציאל להיות הכי טובים שאפשר, אבל מעידות כאלו או אחרות או פעולות שהם ביצעו לא מעידים על הילד על עצמו אלא על המעשה. הם כמובן צריכים לשאת בהשלכות ולקחת אחריות, אבל זה לא הופך אותם לרעים יותר.

אני עושה הכל בשבילך!

נו ברור, זה הילד שלכם, למה שלא תעשו הכל בשבילם? הם לא בחרו להיוולד בעולם הזה כדי להיות עול עליכם ואתם צריכים להתנהג בהתאם. שמחו בכל רגע שיש לכם אותם וגם אם אתם נותנים מעצמכם 110% ואתם מרגישים שאתם לא מקבלים את התחושה המתאימה מהם, יש דרכים אחרות להביע את זה.

אתה שמן

תצאו מנקודת הנחה שכמעט כל הילדים השמנים יודעים שהם שמנים, הם לא צריכים אתכם כדי שתגידו להם את זה. שלא נדבר על מקרים בהם ילדים שומעים את הדברים האלו מילדים אחרים, והבית שלהם שאמור להיות מקום מפלט בטוח, הוא המקום האחרון בו הם צריכים לשמוע את זה. ילדים ששומעים דברים כאלו הרבה פעמים יפתחו הפרעות אכילה ודימוי עצמי נמוך מאוד.

נסו להפוך את הרעיון של שמירה על המשקל או גוף בריא יותר לדבר חיובי. הציעו לילדים משהו כמו "אני חושבת על להתחיל דיאטה כדי להיות יותר חטובה ובריאה, את רוצה לנסות איתי ביחד? אני לא רוצה לעשות את זה לבד." 

חנכו את הילד שלכם לחיוביות והתייחסו אליהם כאילו הם הכי טובים שבעולם. יש להם את הפוטנציאל באמת להיות כאלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *תגובות אחרונות

הכי משותפים

יש לך עסק שפונה לאמהות? פרסמו אותו אצלנו בחינם!