תכנית חיסכון לילדים – חוסכים היום בשביל המחר

המערכת ע"י ב-23 ביוני 2019

מרבית האנשים נוהגים לחשוב במונחים של "כאן ועכשיו". הם לא חושבים בהכרח על הטווח הארוך, הם לא חושבים מה יקרה מחר או מחרתיים, אלא יותר חשוב להם לעבור את הנקודה הנוכחית, יותר חשוב להם לחשוב, מה יהיה היום.

יש לכך הסברים שונים. טענה אחת אומרת שאנחנו לא חושבים על העתיד, כי הוא רחוק ואנחנו לא רואים אותו, אז אנחנו יוצאים מתוך נקודת הנחה שיהיה בסדר וכשנגיע אליו נתמודד עם כל מה שיעמוד בפנינו. ישנה טענה נוספת, עניינית יותר. המאבק של היום הוא קשה, ולכן לא ממהרים לחשוב על המאבקים של מחר.

תכנית חסכון לילדים היא אחת הדרכים של הורים, לעזור לילדים שלהם עם התמודדויות שונות שהם ימצאו את עצמם שבתוכן. זאת, מבלי שזה יעלה להורים הרבה כסף, ולא ישפיע באופן מהותי על ההווה מבחינה כלכלית.

הורים יכולים לפתוח תכנית חיסכון לילדים בשלבים שונים של חייהם. מן הסתם, הדבר הנכון לעשות הוא לפתוח תוכנית כזו ברגע שהם נולדים, ואז להחליט על מספר תנאים שקשורים לתוכנית, כפי שנוכל לראות מיד. אפשרויות אחרות, זה ליצור עבורם תוכנית בשלבים יותר מתקדמים. ישנם הורים שבוחרים לפתוח תוכנית כזו בגיל 12-13, אחרי בת או בר מצווה, וישנם הורים שבוחרים נקודות זמן אחרות, בין אם זה על פי היכולת הכלכלית של ההורים והאפשרויות שעומדות בפניהן, ובין אם זה על פי נסיבות אחרות.

כיצד פותחים תכנית חיסכון עבור ילדים

לפני שנסביר כיצד עושים את זה, צריך להבין מדוע חשוב לעשות את זה. אם אנחנו פותחים תוכנית כזו לילדים ומשקיעים בה מדי חודש סכום מסוים, הוא לא חייב להיות משמעותי, מן הסתם, הרי שביום בו אנחנו נרצה להשתמש בו עבור הילדים שלו או הם ירצו להשתמש בכסף שנמצא בתוכנית, יהיה בה כבר סכום משמעותי שיהיה ניתן בו שימוש. הכסף יכול לשמש לצורכי לימודים, טיול לחו"ל, אירוע (חתונה), הון ראשוני לרכישת דירה או כל דבר אחר. זה יחסוך מאיתנו ומהם את הצורך להתחיל מאפס.

כמו שציינו קודם לכן, ברגע שמתחילים בזה בשלב מאוד מוקדם, הסכומים שמפקידים בתוכנית, יכולים להיות נמוכים ולא להשפיע באופן מהותי על היכולות הכלכליות של ההורים בהווה.

בשביל לפתוח תוכנית חסכון עבור הילדים, צריך לבדוק ולקבוע כמה כללים:

ראשית, יש לבדוק כמה זמן תימשך התוכנית. ניתן למצוא תוכניות שנמשכות שנים בודדות, וניתן למצוא תוכניות שנקבע מועד מסוים, נניח בעוד 18-20 שנה, אז הילד יוכל לפתוח אותה. הרבה הורים משתמשים באופציה הזאת, על מנת שהילד לא יוכל לפתוח אותה לפני גיל 18.

שנית, יש להחליט האם מדובר על תוכנית עם הפקדה קבועה או הפקדה שיכולה להשתנות מדי חודש, אז ההורים יכולים להתאים את הסכום למצבם הכספי. בהקשר זה צריך גם לבדוק, האם מדובר בתוכנית רגילה או תוכנית שהכסף בה מושקע במקורות שונים ומכאן גם נובע הרווח שלה.

שלישית, חשוב לבדוק מה הריביות של התוכנית וכמובן, האם הן משתנות או מדובר בריבית קבועה.

ארבע, יש לבחון מה דמי הניהול של התוכנית, על פי מה הם נקבעים והאם הם משתנים עם הזמן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *תגובות אחרונות

הכי משותפים

יש לך עסק שפונה לאמהות? פרסמו אותו אצלנו בחינם!