בדיקת דם חדשה שתחליף את בדיקת מי השפיר

המערכת ע"י ב-15 באוקטובר 2018

הטכנולוגיה מתחדשת וכך גם הרפואה כל רגע מתקדמת. סוף סוף ניתן לגלות תסמונות כרומוזומליות כבר מהשבוע 10 להיריון על ידי בדיקת דם פשוטה ללא בדיקות פולשניות. בדיקת NIPT – כל מה שביקשת לדעת במאמר הבא שלפנייך

נשים רבות מוטרדות במהלך ההיריון מבדיקת מי שפיר כתוצאה מהסיכונים הכרוכים בבדיקה הפולשנית זו. כיום יש תחלופה חדשה העולם הרופאה והיא בדיקת דם שמחליפה את מי שפיר. אשר במקרים רבים יכולה להיות תחליף לבדיקת מי שפיר. זו היא בדיקת סקר אשר נותנת לרופאים הערה סטטיסטית לסיכוי של העובר ללקות בתסמונת דאון או בתסמונת כרומוזומלית אחרת. הבדיקה נעשת על ידי בדיקת תאי העובר אשר מכילים את המידע התורשתי ומקורו הוא בשיליה.

כמה אמינה בדיקת NIPT?

אמינות בדיקת מי שפיר אשר עומדת קרוב ל99.4%, בדיקת NIPT  מגיעה לרמת דיוק של 99%. יחד עם זאת, חשוב לציין בכל זאת כי מדובר בבדיקת סקר, כלומר ביכולתה של הבדיקה לבדוק את הסבירות לתרחישים מסוימים אך כמו בכל הבדיקות שרפואה מציעה – קיים סיכוי לפספוסים.

מה הן היתרונות של הבדיקה?

  • בדיקה מהירה: כאמור ניתן לבצע את הבדיקה החל מהשבוע ה10 להיריון ותוצאות הבדיקה עד שבועיים ממועד הבדיקה ומביא תוצאות בדיקה במהירות ובאופן זה ניתן לקבל תמונה ברורה של הנבדקת והעובר לקראת סיום הטרימסטר הראשון.
  • בדיקה פשוטה: מדובר בבדיקת דם פשוטה (מבחנה אחת) ולא כואבת שניתן לבצע ברחבי הארץ בזמינות מלאה.
  • בדיקה בטוחה: כיוון שמדובר בבדיקת דם אין סיכונים לאם או לעובר כמו בבדיקות פולשניות אחרות.
  • בדיקה מקיפה: בדיקת NIPT כוללת תסמונות כרומוזמאליות שכיחות כדוגמת תסמונת דאון, טריפל X, טרנר, אדווארדס, פטאו, קליינפלטר ועוד. בנוסף, יש בדיקת NIPT מורחבת אשר יכולה לכלול תסמונות גנטיות נוספות.
  • בדיקה מדויקת: הבדיקה מפחיתה את הסיכוי בצורך לבצע בדיקות מי שפיר ובעלת רמת דיוק גבוה כ99%.
  • טיימינג מושלם: מאחר והבדיקה נעשית בשלב מוקדם של ההיריון הבדיקה מאפשרת להורים לקבל החלטות במידה ונמצאו אבחנות פתולוגיות כמו המשך טיפולים ובדיקות או הפסקת היריון ללא סיכונים.

למי מומלצת הבדיקה?

  • נשים מעל גיל 35
  • סממנים מחשידים להפרעות כרומוזומליות בבדיקת אולטרסאונד.
  • עבר היסטורי משפחתי עם מחלות גנטיות
  • בדיקות שקיפות עורפית שהתגלו בה סימנים רכים.

לסיכום, בדיקת NIPT בעלת יתרונות רבים ואחוזי דיוק ואמינות גבוהים ביותר.  הבדיקה אינה דורשת הכנות מיוחדות והסיכונים בה כאמור שואפים לאפס. עדיין חשוב לזכור כי מדובר בבדיקות סקר כמו בדיקות פולשניות ולכן אם יש תימצא אבחנה להפרעה כרומוזומלית יהיה צורך באישוש או הפרכת החשד על ידי ביצוע בדיקת מי שפיר. לעומת זאת, אם התוצאות יהיו תקינות לא יהיה צורך בבדיקת מי שפיר בהמשך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *תגובות אחרונות

הכי משותפים

יש לך עסק שפונה לאמהות? פרסמו אותו אצלנו בחינם!