כמה עולה מטפלת לתינוק? כולל תנאים סוציאליים

המערכת ע"י ב-16 באוקטובר 2018

חופשת הלידה חלפה לה במהרה ואת כבר צריכה לשוב לעבודה, בחרת להעסיק מטפלת אישית שתטפל באוצר הקטן שלך.  מה עלייך לדעת כדי להעסיק כחוק ?

חוקי העבודה בישראל חלים גם על מעסיקי עובדי משק בית למיניהם וביניהם גם מעסיקי מטפלות לתינוקות. כשמדובר במשרה מלאה, המטפלת זכאית לשכר שלא יפחת מ- 29.12 ₪ לשעה שהוא שכר המינימום (נכון לאוקטובר 2018).  מעבר לכך,  ככל שהאזור בו מועסקת המטפלת נחשב לאמיד יותר, או אזורים מחוץ למטרופולין הדורשים זמן נסיעה רב כך המטפלות יצפו לקבל שכר גבוה יותר.

אם מדובר במשרה חלקית אז השכר המקובל היום הינו 50 ₪ לשעה נטו.

מלבד מטפלות העובדות בביתן הנחשבות לעובדות עצמאיות ולא זכאיות לזכויות סוציאליות, מטפלות העובדות בבית המעסיק זכאיות לכלל הזכויות הסוציאליות המחויבות על פי חוק,  הזכויות הסוציאליות כוללות פנסיה, פיצויים, דמי הבראה, חופשה, חגים ועוד… והן מחושבות כך :

פנסיה: על פי חוק עליכם להפריש כספים לטובת ביטוח פנסיוני מקיף לעובדת שלכם. עלות תוספת הביטוח הפנסיוני הינו 6.5% (חלק המעסיק בלבד (

פיצויים : יש להפריש מידי חודש 6% לפיצויים , כספים אלו יימסרו לעובד בעת סיום יחסי עובד מעביד, גם כאשר מתפטר. במידה ויפוטר העובד (במקרה של העסקה מעל לשנה),  יש להשלים את ההפרש בין הכספים שנחסכו לבין שכר חודשי אחרון כפול מס' שנות עבודה. עלות הפיצויים המופרשים (לעובד שעתי) מידי חודש

ביטוח לאומי- 5.25% חלק המעסיק בלבד , העובד מוסיף 2%. ביחד- 7.25%.

ימי חופשה : מטפלת במשרה מלאה זכאית ל-1.16 ימי חופשה בחודש (עד לוותק של 5 שנים). מטפלת העובדת על בסיס יומי / שעתי ימי חופשתה יחושבו באופן הבא:

זכאות העובד לחופשה השנתית נקבע ע"פ מספר הימים אותם עבד העובד בפועל באותה שנה ולא על פי היקף משרתו. אם עבדה המטפלת פחות מ – 200 ימים בשנה אחת – מס' ימי החופשה המגיעים לה הם  X מספר ימי העבודה בפועל  חלקי 200  כפול מס' ימי החופשה בשנה – לדוגמא מטפלת שעובדת פעם בשבוע: סה"כ 48 ימי עבודה בשנה לחלק ל – 200 יום כפול 14 ימי חופשה = 3.36 ימי חופשה בשנה בשכר המגיע לה.

דמי ימי הבראה :הזכאות תקפה רק בתום שנת עבודה,  מס' הימים מחושבים בהתאם לוותק , בתום שנה ראשונה העובדת זכאית ל- 5 ימי הבראה , בשנה שניה ושלישית ל- 6 ימים, ומשנה רביעית ועד 10 הזכאות היא ל -7 ימי הבראה. תעריף יום ההבראה הינו  378₪  ליום (נכון לאוקטובר 2018 -נתון לשינויים).   מטפלת העובדת במתכונת שעתית/יומית חישוב דמי ההבראה נעשה  לפי היקף המשרה.

דמי ימי חג : עובד במשרה מלאה זכאי ל-9 ימי חג קבועים הנקבעים בתחילת ההעסקה . מטפלת העובדת במתכונת  שעתית/משרה חלקית  זכאית לתשלום רק החל מהחודש הרביעי להעסקתה ורק במידה ויום עבודתה נופל על יום חג היא זכאית לקבל תשלום עבור יום זה גם כשלא עבדה.

דמי ימי מחלה : 18 ימי מחלה בשנה (יום וחצי לחודש) בהצגת אישור רפואי עד למקסימום צבירה של 90 יום. חישוב השכר עבור ימי מחלה נעשה כך:  ביום הראשון למחלה בהתאם לאישור הרפואי לא משלמים , ביום השני והשלישי משלמים 50% מהשכר היומי והחל מהיום הרביעי ואילך (עד לצבירה המקסימלית בהתאם לוותק) 100% מהשכר.  במקרה של עובדת שעתית , אם לדוגמה העובדת עובדת פעם בשבוע ביום ה' והביאה אישור רפואי ל – 7 ימי מחלה אשר החלו ביום א', אז על יום א' לא משלמים (כי גם לא עובדת באותו יום ) ביום ב' ו-ג' העובדת  גם לא עובדת (לפי האישור היא הייתה מקבלת 50% מהשכר במקרה וכן ) ומיום רביעי ואילך (עד ליום השביעי) אמורה לקבל 100% מהשכר היומי ולכן בפועל רק ביום ה' תקבל שכר.

החזר הוצאות נסיעה :עד תקרה של 22.60 שקל ליום עבודה. (עודכן לאחרונה 01/02/2016)

הודעה מוקדמת : במקרה של פיטורין עובדת שעתית – הזכאות היא ליום אחד עבור כל חודש של עבודה עד לתקרה של 30 יום . במקרה של פיטורי עובדת במשרה מלאה –  הזכאות היא לחודש ימי הודעה מוקדמת אם עבדה מעל לשנה, מתחת לשנה הזכאות היא לפי – יום עבור כל חודש עבודה בחצי השנה הראשונה, ובמהלך התקופה החל מהחודש השביעי לעבודה ועד תום שנת עבודה ראשונה -6 ימים פלוס 2.5 ימים עבור כל חודש החל מהחודש השביעי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *תגובות אחרונות

הכי משותפים

יש לך עסק שפונה לאמהות? פרסמו אותו אצלנו בחינם!