מהי היסטרוסקופיה אבחנתית?

המערכת ע"י ב-21 במרץ 2019

היכרות עם האופן שבו מבצעים אבחון בעיות פתולוגיות בחלל הרחם יכולה להרגיע נשים בגילאים שונים. במאמר הבא נסביר מתי עוברים היסטרוסקופיה, מה היתרונות של הגישה ולמי זה מתאים

היסטרוסקופיה מייצגת גישה מתקדמת ומודרנית לאבחנה של בעיות בחלל הרחם. אם בעבר נאלצו נשים לספוג תופעות לוואי של שיטות אבחנה מיושנות, הרי שכיום קיימת אפשרות ליהנות מהיתרונות של היסטרוסקופיה. מעבר לכך, אבחון נכון של בעיות בחלל הרחם מעלה בצורה משמעותית את סיכויי ההצלחה של התמודדות עם מחלות ודלקות. זו למעשה הסיבה העיקרית לכך שהגישה של היסטרוסקופיה מובילה את התחום של אבחנות וטיפול בבעיות בחלל הרחם אצל נשים בגילאים שונים.

כך מתבצע התהליך

תהליך רפואי של היסטרוסקופיה אבחנתית מיועד להערכה של מבנה חלל הרחם ומצבו. במסגרת התהליך ניתן גם לטפל בבעיה ברגע שבו צופים בה, כמו למשל מה שקורה כאשר מסירים מחיצה רחמית או פוליפים. יתרה על כך, מיד עם סיום הבדיקה והטיפול ניתן לחזור לפעילות רגילה – אלא אם מדובר בפרוצדורה רפואית מורכבת.

מתי עוברים היסטרוסקופיה?

ההמלצה על היסטרוסקופיה היא פונקציה של מצבה הבריאותי של האישה ושל המלצות הרופא המטפל. באופן עקרוני, ניתן לעבור היסטרוסקופיה גם ללא חשד למחלות ובעיות רפואיות כמו למשל כאשר רוצים לעקוב אחר קשיי פוריות. בעזרת היסטרוסקופיה אפשר לבצע אבחון תוך רחמי לאחר הפלות חוזרות, לבדוק את הסיבה לדימומים כבדים ולברר מה עומד מאחורי חשד לפוליפים. לחילופין, היסטרוסקופיה מומלצת לקבלת ממצאים חשודים בבדיקת אולטרסאונד סטנדרטית.

היתרונות של היסטרוסקופיה

אבחון וטיפול בבעיות פתולוגיות בחלל הרחם באמצעות הגישה האבחנתית של היסטרוסקופיה מוכיחים את עצמם. הסיבה לכך קשורה ליתרונות של השיטה ולאופן שבו ניתן ליישם אותה אצל נשים. הנה למשל כמה מאפיינים של השיטה והתועלת שנובעת ממנה:

א. הליך קצר – בהליך שנמשך חצי שעה בלבד אפשר לאבחן כמעט את כל הבעיות הנפוצות והשכיחות שמאפיינות את חלל הרחם. ההליך הקצר עוזר לנשים לשמור על שגרה והוא גם מונע חששות מיותרים. עם זאת, חשוב כמובן לתאם תאריך עבור הבדיקה.

ב. היעדר חתכים או כאבים – למעט אי נוחות קלה, הגישה של היסטרוסקופיה אבחנתית אינה משאירה חתכים בדופן הבטן והיא גם לא מלווה בכאבים. זהו יתרון עצום עבור נשים בגילאים שונים והוא עולה בקנה אחד עם הרצון שלהן לסיים את ההליך במהירות.

ג. אבחון ודאי וטיפול מיידי – עצם העובדה שניתן לאבחן את הבעיה או המחלה ברמה גבוהה של ודאות מעלה את סיכויי ההצלחה של הטיפול. לזה יש להוסיף את הנושא של טיפול מיידי למניעת סיבוכים, אי נוחות או תחושת כאב.

איך מתבצעת הבדיקה?

נשים שצריכות לעבור היסטרוסקופיה לא צריכות הכנה מיוחדת ואין צורך בצום או בבדיקות מקדימות. בפועל, מה שקורה במהלך הפעולה זה שמחדירים לחלל העצם מכשיר בשם היסטרוסקופ שמכיל בתוכו סיב אופטי. הסיב והמכשור שנלווה אליו מאפשרים לבצע פעולות ניתוחיות בחלל הרחם. בנוסף, הסיב מחובר למצלמה שמקרינה את חלל הרחם למסך מחשב ומאפשרת לצפות במבנה צוואר הרחם, חלל הרחם, צורת רירית הרחם, מבנה החצוצרות ועוד.

קבלת תוצאות לאחר הבדיקה

עוד יתרון מהותי של היסטרוסקופיה אבחנתית נובע ממשך הזמן שעובר מהרגע שבו מסיימים את הבדיקה ועד שמקבלים את התוצאות. לצד סיכון נמוך, יש לציין שאת התוצאות מקבלים במקום ורק במידה ונלקחת דגימה צריך להמתין עוד שבועיים. לשם השוואה, בשיטה המסורתית של ניסיון לאבחן מחלות ובעיות בחלל הרחם צריך היה להמתין כמה שבועות לפחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *תגובות אחרונות

הכי משותפים

יש לך עסק שפונה לאמהות? פרסמו אותו אצלנו בחינם!