אמא, כך תבחרי את הגן המתאים ביותר לילדייך

המערכת ע"י ב-29 באוגוסט 2017
אמא מציירת עם הילדה שלה

כל הורה בישראל עומד בשלב מסוים בפני הצורך לשלוח את ילדיו לשהות במסגרת גן ילדים. ישנם ילדים רבים אשר שוהים בפעוטון בגילאים הרכים, אך עדיין חלק גדול מהילדים גדלים בבית בהשגחת האם עד שהם מגיעים לגיל בו הם נדרשים לבלות את חלקו של היום בגן ילדים.

הוצאת הילדים ממסגרת הבית למסגרת חברתית חדשה, קשה גם לילדים וגם להורים. הילדים מחד, יוצאים מהשגחתם המטפחת והמגנה של הוריהם, לעבר מסגרת חדשה. מאידך, ההורים הם אלו אשר שולחים את ילדיהם למסגרת חדשה שהינה חיצונית ושמים את מבטחם בגורמים "זרים" תחילה.

חשיבותם של גני הילדים בימנו

למרות הקשיים הכרוכים במעבר המדובר, החשיבות הטמונה בו הינה ברורה. עולמם של בני האדם הינו חברתי בבסיסו ולכן, חשוב כי הילד ירכוש כישורים אלו בגן באמצעות בילוי זמן משותף עם בני גילו. בנוסף לכך, בגנים מתקיימות פעילויות חינוכיות שונות שמטרתן להקנות לילדים כישורים קוגניטיביים חשובים שיסייעו להם במעבר הבא הבלתי-נמנע, לבית הספר.

מבחינת ההורים, גני הילדים מאפשרים לחלקנו הגדול לחזור למעגל העבודה. למרות שמדובר לרוב בחצי יום, קיימות משרות חלקיות רבות כיום אשר מאפשרות לאימהות/אבות עובדים להמשיך ולגדל את ילדיהם באמצעות שימוש בשירותיהם של גני ילדים.

אז כיצד נוכל לבחור גן בצורה נכונה?

בכדי שילדינו יוכלו ליהנות מהיתרונות הגלומים בשהות בגן הילדים, יש להשתדל לוודא מראש כי מדובר בגן ילדים עם מוניטין וניסיון טוב. לצורך בדיקת העניין ישנן מספר שיטות נפוצות וטובות:

  1. השיטה הראשונה היא איך לא כמובן "מפה לאוזן" – המעגל החברתי הקרוב שלנו מספק לנו במרבית המקרים עצות רלוונטיות בנוגע לרכישת שירותי ומוצרים שונים. הורים שילדיהם שוהים כבר בגנים יכולים לספק לנו המלצות אובייקטיביות. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שהדעות בנושא יהיו מרובות ולכן בכדי לקבל החלטה מושכלת יותר ומתאימה עבורנו ועבור ילדנו יש לעבור לשלב הבא.
  2. השלב הבא הינו קביעת מספר קריטריונים מרכזיים של גן מועדף מבחינתכם – חשוב לזכור, אין בהכרח מקום מושלם מכל הבחינות, אך ניתן למצוא מקום שהינו מושלם עבורנו. חשבו ונסו לבדוק אודות היחס האישי של הגננות, פעילויות הפנאי וההעשרה המוצעות, השקעת הצוות בפרטים "הקטנים" מהציוד הלוגיסטי הקיים ועד השקעה באירועי הגן השונים (ימי הולדת, חגים וכו') כולל למשל האטרקציות והמתנות לילדי הגן, וכמובן הקרבה של הגן לביתכם/מקום העבודה. דרגו את חשיבותם של כל הפרמטרים הללו עבורכם ונסו לקבל תובנות ותוכחות חשובות.
  3. לאחר מכן צאו למסע חיפוש אחר גנים באזור המגורים שלכם. לכו לפי ההמלצות, אך גם נסו לחפש בגנים שנמצאים באזור המגורים שלכם. לאחר שהתמקדתם בכמה גנים שעונים לטעמכם, אפשר לבצע ביקורי פתע בכמה מהם בכדי לראות האם הם באמת מקיימים את הרושם שקיבלתם עליהם.
  4. קריטריונים חשובים אליהם יש לתת דגש מניסיוננו הינם היחס בין מספר הילדים לגננות/עוזרות, המראה וההתנהגות של הילדים בגן, התאמה בין אופייה של הגננת והמקום לילד ואחרון הינו תחושת החיבור שלכם לגננת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *תגובות אחרונות

הכי משותפים

יש לך עסק שפונה לאמהות? פרסמו אותו אצלנו בחינם!